Sem so selenóm!

Sem so selenóm!

4 minúty čtení 1116

Keď si tento názov článku prečítate nahlas, budete sami sebe znieť, ako keď práve začínate hodinu fínštiny. Tak, humor máme v tomto článku za sebou a teraz vážne. Čo selén je a hlavne k čomu nám slúži, a kde ho nájdeme?

Krtko a nohavičky

Selén je stopový prvok ešte donedávna považovaný za toxický. Až v roku 1957 bol odhalený jeho význam ako esenciálneho stopového prvku, na ktorom závisí celá rada biochemických procesov v organizme. 


Kde je obsiahnutý?

V pôde! Preto to vyzerá, že si ho najviac užije krtko a ďážďovky. Ale nebojte sa, pretože jeho nedostatok v našom tele negatívne ovplyvňuje dôležité fyziologické funkcie. Povieme Vám, v ktorých potravinách je bohato zastúpený. Iste nikto nečakal, že by sme po Vás chceli, aby ste konzumovali okrem reďkoviek zo záhrady ešte hlinu, v ktorej ju pestujete. Naviac teraz s nastupujúcou jeseňou by to išlo doslova rýchlo.

Kde a prečo?

Tak a teraz, keď vieme, že je selén pre nás nevyhnutný, je dôležité si povedať prečo. Selén v našom organizme pôsobí ako antioxidant. Ako taký blokuje škodlivé voľné radikály, ktoré poškodzujú aj našu DNA. 

Je antioxidačným enzýmom, chrániacim naše bunky proti škodlivinám z potravín. Spoločne s vitamínmi C a E je obsiahnutý v antioxidačných „koktejloch”. Táto kombinácia má chrániť organizmus pred množstvom ochorení, ktorých predpokladanou príčinou je poškodenie práve voľnými radikálmi. A patria medzi ne tie najhoršie civilizačné ochorenia, vrátene srdcových, mozgových príhod, šedý zákal a degeneráceia žltej škvrny v našom oku. 

Ako teda selén získať?

Keďže sa zvieratám v regiónoch chudobných na selén dostává organicky ako suplement do krmiva, máme príležitosť ho získať z nižšie uvedených potravín, aj keď je nutné dodať, že selén je pre nás dobre využiteľný aj z rastlinných zdrojov. Iste Vás neprekvapí, že ideálny by tak bol príjem ako z rastlinných, tak aj zo živočíšných zdrojov. 

Najlepšie potravinové zdroje selénu sú:

Brazilské orechy: 137 % dennej doporučenej dávky selénu v jednom 5g orechu

Halibut atlantický: 106 % dennej doporučenej dávky v jednej 159g porci 

Tuniak žlutoplutvý: 77 % dennej doporučenej dávky v 85 gramoch

Ustrice: 77 % dennej doporučenej dávky v 85 gramoch

Slnečnicové semienka: 62 % dennej doporučenej dávky v 56 gramoch

Huby shiitake: 51 % dennej doporučenej dávky v 145 gramoch

Kurča: 50 % dennej doporučenej dávky v 140 gramoch

Vajcia: 44 % dennej doporučenej dávky v 2 veľkých vajciach (100 g)

Sardinky: 36 % dennej doporučenej dávky v 4 sardinkách (48 g)

Zhrnutie: Medzi potraviny bohaté na selén patria morské plody, orechy a huby. Je teda veľmi dôležité jesť pestrú stravu a získavať tak selén z rôznych zdrojov.

Rekapitulácia dôležitého


Selén

• je účinným antioxidantom pomáhajúcím zmierňovať oxidačný stres. Chráni nás pred chronickými chorobami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia.

• znižuje oxidačný stres. Zaradením potravín s vysokým obsahom selénu do svojho jedálníčka tak výrazne znížite riziko cievnej mozgovej príhody a ďalších ochorení srdca a ciev.

• v strave bohatej na túto látku pomáha zmierniť prejavy zhoršovania kognitívních funkcií a stratu pamäti u ľudí s Alzheimerovou chorobou.

• chráni štítnu žlazu pred oxidačným stresom. Je tiež dôležitý pre správnu produkciu jej hormónov. 

• je dôležitý pre zdravie imunitného systému a jeho správnemu fungovaniu. Jeho vyššia hladina pomáha zrýchľovať imunitnú odpoveď. 


 

Pridať komentár

Sdílet

Mohlo by vás zaujímať

image/svg+xml ?

Vážení zákazníci, vzhľadom na veľké vyťaženie dopravcov sme schopní zaručiť dodanie našich produktov do Vianoc pri objednávkach do 15.12.
Ďakujeme za pochopenie a prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastný nový rok.