Svaly panvového dna: viete, na čo všetko vám slúžia?

Svaly panvového dna: viete, na čo všetko vám slúžia?

4 minúty čítanie 3911

V panvovom dne je uložený pletenec veľmi dôležitých svalov. Všetci ich používame každý deň, zároveň o tom väčšinou ani nevieme. Poďte si o nich prečítať viac!

Dozviete sa:

  • na čo slúžia svaly panvového dna a prečo ich potrebujeme mať v dobrej forme
  • akú má panvové dno spojitosť s bolesťou chrbta
  • prečo je dôležité, aby posilňovali svaly panvového dna muži aj ženy

Svaly panvového dna sú základom celej panvy

Panva, to nie sú len dve veľké kosti. Ich spodná časť pomyselne uzatvára skupina 11 svalov, ktorá tvorí veľmi dôležitú oporu. Nielen pre panvu a orgány, ktoré sa tu nachádzajú, ale aj pre celé telo. Oporný systém je spojený ako jedna veľká stavebnica – jednotlivé diely sa navzájom ovplyvňujú, aj keď neležia vedľa seba. Panvové dno preto môžeme považovať za základný diel celej skladačky.

V oblasti panvy sa nachádzajú močové cesty, reprodukčné orgány, aj časť tráviacej sústavy. Pre všetky spomínané oblasti je úplne nevyhnutné, aby nebolo slabé panvové dno.

Povolené svaly panvového dna sa najčastejšie prejavia v obmedzenej funkcii zvieračov alebo sa dostavia bolesti chrbta a brucha, pretože dôjde k narušeniu oporného systému.

  • podieľajú sa na správnom držaní tela a chôdzi
  • súvisia s činnosťou močového ústrojenstva
  • sú súčasťou pôrodných ciest
  • fungujú ako zvierače

Prečo môže povolené panvové dno spôsobovať problémy s chrbtom?

Pretože je prepojené so svalmi na chrbte, na bruchu a s bránicou. Svaly majú jednu zaujímavú vlastnosť: ak niektorý zapájame dlhodobo menej, majú iné svaly tendenciu túto dekompenzácii vyrovnať a čiastočne preberajú jeho funkciu. To ale nie je dobre, pretože ich úlohou bol pôvodne iný pohyb. Skrátka, každý sval má svoju vlastnú funkciu. A pretože svaly panvového dna ovplyvňujú náš hlboký stabilizačný systém, môže sa povolené panvové dno prejaviť problémy s chrbtom.

Pre pohyb bez obmedzenia je nutnosťou mať funkčný stred tela – základ celého oporného systému. Svaly panvového dna sú jeho súčasťou.

Prečo by mali cvičiť panvové dno muži aj ženy?

Oblasť „tam dole“ je pre mnoho ľudí trochu zakázanou témou. Veľa sa nehovorí o tom, že približne 35 % osôb v Slovenskej republike sa stretáva s inkontinenciou, či už dočasne napr. počas tehotenstva alebo dlhodobo. Rozhodne teda nejde o problém seniorov. Ďalším faktom je, že povolené panvové dno ovplyvňuje u žien gynekologickú oblasť, u mužov prostatu a erektilné funkcie. Máloktorý športovec tiež tuší, že ak sa venuje posilňovanie svalov, mal by začať práve so stredom tela a posilnením panvového dna, skôr ako s budovaním bicepsov.

Posilňovanie svalov panvového dna by mal vykonávať každý, bez ohľadu na vek alebo na to, či trpí ťažkosťami. Predchádzame tým inkontinencii, gynekologickým problémom, ale predovšetkým bolestiam chrbta a brucha.

V akom stave je vaše panvové dno?

Ochabnuté svaly panvového dna majú často príčinu v sedavom zamestnaní, zlom držaní tela a v nedostatku pohybu. Vplyv má aj prekonaný pôrod a samozrejme vek, ktorý sa chtiac-nechtiac na pohybovom aparáte podpíše. Čo môžete urobiť pre posilňovanie panvového dna?

Investujte každý deň chvíľku času do cvičenia svalov panvového dna. Spočíva najmä vo vedomom zatiahnutí svalov, ako keď chcete zadržať nutkanie na močenie. Napr. Kegelove cviky a cvičenia podľa Ludmily Mojžíšovej sú rokmi overenými metódami, ktoré sú na posilnenie panvového dna výborné.

Venujte sa viac športu – je dôležité posilňovať celý pohybový aparát a najmä stred tela a hlboký stabilizačný systém. O svoj pohybový aparát starajte a doprajte mu potrebné vitamíny a minerály.

Páni, myslite na zdravie svojej prostaty. Už po štyridsiatke môže dochádzať k zväčšovaniu prostaty a nepríjemnostiam.

Cviky na panvové dno by mali vykonávať nielen ženy po pôrode.

Potrebujete pre cvičenie panvového dna trochu motivácie? Potom vedzte, že ním zlepšíte aj vaše milostné prežívanie! To je totiž vítaný benefit, ktorý sa pri posilnení svalov panvového dna dostaví u mužov aj u žien.

 

Pridať komentár

Sdílet

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa