Zobraziť kategórie
5 krokov pre zdravý spánok: Ako sa naučiť dobre zaspávať?

5 krokov pre zdravý spánok: Ako sa naučiť dobre zaspávať?

217

Kvalitný spánok je základom celého zdravia – riaďte sa našimi tipmi a vyskúšajte rituál, ktorý vás zbaví starostí!

Počas spánku prebiehajú v našom tele ozdravné a čistiace procesy, ktoré sa nikdy inokedy nemôžu uskutočniť. Neoberajte sa o poctivý spánok! Vyskúšajte naše tipy pre ľahšie zaspávanie a podporu zdravia!


1.    Spočítajte si svoj režim a dodržujte ho

Náš mozog môžeme bez preháňania považovať za dokonalý počítač. Aby správne fungoval, potrebuje pravidelný režim. Preto každý deň nezabúdajte vypnúť režim Deň a zapnúť režim Noc. Tým mu poviete, že má prestať makať a pripraviť sa na spánok. Bude mu trvať približne dve hodiny, kým sa dotočí posledné koliesko v stroji a začne skutočne odpočívať. V tej chvíli ste perfektne pripravení zaspať! Majte na pamäti – dospelý človek má spať najmenej 8 hodín denne.


Spočítajte si teda:

  • v akom čase chcete vstávať (a malo by to byť každý deň rovnako aj cez víkend)
  • odčítajte 8 hodín spánku
  • odčítajte 2 hodín prípravy na spánok

Ak vám budík zvoní o 6:00, čas prípravy na spánok začína o 8:00

2.    Večer bez svetla

Od ôsmej hodiny by sme teda mali existovať v akomsi pokojovom režime. Všetko, čo ste počas dňa nestihli, už odložte na zajtra. Teraz je to čas len pre vás – odpočívajte, prečítajte si pár kapitol v knižke, doprajte si kozmetický rituál alebo si s rodinou zahrajte karty. Stlmte pri tom svetlá, pretože silné osvetlenie z centrálneho lustra dáva mozgu falošný signál, že je ešte stále deň. Aj keď sme s vynálezom žiarovky urobili obrovský pokrok, náš organizmus tak rýchly vývoj nemal. Stále je naprogramovaný zaspávať s prichádzajúcou tmou a budiť sa so svetlom.

 

3. Pryč s elektronikou

Čtení zpráv a brouzdání po internetu nás drží v bdělosti, a buďme upřímní – řešíme s mobilem v ruce vždy jen pozitivní věci? Počítač ani telefon do ložnice nepatří, a používat bychom je neměli ani 2h před spaním. Jsou to do slova ničitelé správného odpočinku. 

4. Vyrazte na bylinky na spaní

Meduňka, heřmánek, kozlík lékařský,… bylinek na dobré usínají roste na našich loukách celá řada. V létě si je nasbírejte a nasušte. Budete mít vynikající čaj na spaní až do dalšího léta! Rozhodně oceníte levanduli – stačí svazek na nočním stolku, ke kterému si přivoníte. Má uklidňující účinky. A vyzkoušejte i chmel. Není náhodou, že se po pivu dobře spí! My máme ale na mysli hlavně výtažek z chmele v podobě doplňků stravy. Pomůže vám navodit klidný spánek a duševní pohodu, což se hodí, ne? 

3.    Preč s elektronikou

Čítanie správ a surfovanie po internete nás drží v bdelosti, a buďme úprimní – riešime s mobilom v ruke vždy len pozitívne veci? Počítač ani telefón do spálne nepatrí a používať by sme ich nemali ani 2 hodiny pred spaním. Sú to doslova ničitelia správneho odpočinku.

4.    Vyrazte na bylinky na spanie

Medovka, harmanček, valeriána lekárska... byliniek na dobré zaspávanie rastie na našich lúkach celá kopa. V lete si ich nazbierajte a nasušte. Budete mať vynikajúci čaj na spanie až do ďalšieho leta! Rozhodne oceníte levanduľu – stačí zväzok na nočnom stolíku, ku ktorému si privoniate. Má upokojujúce účinky. A vyskúšajte aj chmeľ. Nie je náhoda, že sa po pive dobre spí! My máme ale na mysli hlavne výťažok z chmeľu v podobe výživových doplnkov. Pomôže vám navodiť pokojný spánok a duševnú pohodu, čo sa vždy padne vhod, nie?

5.    Čistá myseľ je pol zdravia. Ako na ňu?

Ležíte v posteli a hlavou sa vám preháňa, kto vás čím naštval a že máte toho v práci vyše hlavy? Tým, že na to budete stále myslieť, si ale nijako nepomôžete. Situáciu vyriešte a pred spaním nemyslite jednoducho na nič. Akékoľvek myšlienky udržujú mozog v bdelosti, a kvôli tomu nemôžeme zaspať. Spísali sme pre vás malý návod, ktorý vám pomôže so zlými myšlienkami zatočiť.

Rituál s plným batohom

Vyskúšajte čaro vizualizácia. Pravidelne.
Čo vám pomôže zbaviť sa starostí? Jednoducho si ich v hlave predstavte a potom zahoďte! Niekedy si nesieme na chrbte celý život pomyselný batoh plný zlých zážitkov, negatívnych emócií a problémov. Ako čas plynie, ten batoh je čím ďalej väčší a preteká, ak svoje starosti nevieme riešiť.

Ako to urobiť?

Pohodlne sa uvelebte a zatvorte oči. Dýchajte zhlboka. Predstavte si sami seba s tým prepchaným batohom. Čo sa v ňom ukrýva? Pomenovávajte svoje problémy, kým idete krajinou.
Došli ste až na kopec a batoh je príliš ťažký. Zložte ho a skopnite ho z toho kopca dole. Všetky starosti v ňom sa vám vzďaľujú, až postupne nevidíte žiadnu z nich. Sú jednoducho preč!


Nečakajte ale na to, až sa váš batoh znova naplní po okraj! Skúste nabudúce každú negatívnu myšlienku, ktorá vám k ničomu neslúži, zmiesť z kopca preč hneď.


 

Pridať komentár

Sdílet

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa