Ako si správne vybrať obuv, aby mali vaše kĺby maximálnu podporu

Ako si správne vybrať obuv, aby mali vaše kĺby maximálnu podporu

4 minúty čítanie 1115
Autor: Lenka Zajíčková

Správna obuv je základom pre zdravý pohybový aparát. Nohy sú základnou oporou tela, a ak obuv nevyberieme správne, môže to spôsobiť problémy nielen v chodidlách, ale aj kolenách, bedrových kĺboch a chrbte. Aké sú časté chyby?

Každý krok, ktorý urobíme, kladie prirodzenú záťaž na naše kĺby a svaly. Obuv by mala túto záťaž tlmiť a zároveň podporovať správne postavenie nôh. Keď tomu tak nie je, môže dôjsť k preťaženiu svalov, šliach i kĺbov, čo môže viesť k problémom či únave. Poďte sa pozrieť na naše tipy, ako si nový pár obuvi vybrať o niečo múdrejšie.

Najčastejšie chyby pri výbere obuvi

Ľudia často vyberajú obuv len podľa vzhľadu alebo aktuálnych módnych trendov, bez toho, že by brali do úvahy pohodlie a funkčnosť. Častou chybou je tiež voľba príliš úzkej obuvi, ktorá obmedzuje pohyb prstov, alebo naopak príliš voľnej, ktorá neposkytuje potrebnú oporu.

Ďalší problém je výber obuvi na nesprávnu aktivitu – napríklad bežecká obuv nie je ideálna na turistiku a naopak. Ak už problémy máte, je na mieste zhodnotiť situáciu veľmi racionálne a vziať do úvahy, že niektoré druhy obuvi pre vás už vhodné skutočne nie sú – typicky je to obuv na podpätku. 

Zamyslite sa, akou činnosťou trávite najviac času a akú obuv pri nej nosíte. Nie je až také dôležité, akú kvalitnú máte obuv na ples, kam idete raz za rok. Najdôležitejším párom obuvi je ten, ktorý nosíte najčastejšie.

Nekupujte podľa loga

Mnoho ľudí si myslí, že drahá obuv automaticky znamená dobrú podporu. V tomto smere bohužiaľ hrá veľkú rolu značka – mnoho luxusných topánok je ušitých z nekvalitných materiálov. Pravdou je, že obuv by mala byť pohodlná hneď pri skúšaní a mala by zodpovedať typu vašej nohy a aktivite. Neočakávajte, že sa snáď časom roztiahne a kúpte si jedine takú obuv, ktorá vám dobre sedí už v obchode.

Tiež často zabúdame na to, že noha sa počas dňa mierne mení – môže byť večer väčšia, opuchnutejšia a preto je dobré obuv skúšať skôr odpoludnia alebo večer. 

Dobre čítajte etikety a dajte prednosť koži, bavlne alebo iným prírodným materiálom, ktoré oproti syntetike lepšie dýchajú. Pri turistickej obuvi však môžu byť moderné umelé materiály výhodou, keď nám ide o vodoodolnosť. 

Pred nákupom poznajte svoje nohy

Najprv je dôležité poznať svoj typ nohy – či máte skôr plochú klenbu, normálnu alebo vysokú. Všímajte si dĺžku prstov, priehlavok, úzku či širokú pätu. Pre každý typ existuje obuv so zodpovedajúcou podporou klenby. 

Obuv by mala mať dostatočnú flexibilitu v prednej časti, pevnú pätu, a ideálne tlmiacu podrážku. Vnútorný materiál by mal byť priedušný a zároveň pevný, aby noha „nevytekala“. Vyskúšajte obuv s ponožkami, ktoré bežne nosíte.

Nezabudnite tiež na správnu veľkosť – medzi koncami prstov a špičkou topánky by mal byť cca 1 cm voľný priestor.

Jedna obuv nestačí

Aj tá najlepšia obuv časom stráca svoje vlastnosti. Všeobecne sa odporúča obuv meniť po 600 až 800 km používania, čo pri priemernom chodeckom tempe môže byť 6 – 12 mesiacov. To však znamená, že by ste mali iba jedny topánky a nenosili žiadne iné. Pretože sa to bežne nestáva, táto lehota sa samozrejme predlžuje.

Pravidelne kontrolujte podrážku a opotrebenie – ak sa podrážka alebo vložka výrazne znižuje, je čas na novú obuv. Aj keď obuv vyzerá na povrchu dobre, vnútorné materiály a tlmiace vrstvy sa opotrebovávajú.

Barefoot – trend bosej obuvi

Barefoot obuv, teda obuv s minimálnou podporou a tenkou podrážkou, napodobňuje prirodzený pocit bosej nohy. Podporuje aktiváciu svalov nohy a zlepšuje jej propriocepciu (vnímanie polohy tela). Pre mnoho ľudí môže byť barefoot obuv prospešná, najmä ak majú zdravé nohy a chcú posilniť svaly chodidiel. Iným sa v nich skrátka chodí lepšie. Vyskúšať si barefoot obuv odporúčame každému – minimálne preto, aby ste vedeli, aký typ obuvi je pre vás pohodlný.

Na druhú stranu však barefoot obuv nie je vhodná pre každého. Niektoré problémy pomôže vyriešiť, iné prehĺbiť. Prechod na barefooty by mal byť pomalý a postupný, aby si svaly a šľachy zvykli. Je tiež dôležité vybrať kvalitnú barefoot obuv s dostatočnou ochranou proti nerovnostiam terénu. 

Barefooty nie sú univerzálnym riešením, ale môžu byť zaujímavou súčasťou starostlivosti o nohy, ak sú používané s rozmyslom. Nákup svojej prvej bosej obuvi vždy konzultujte s odborníkom. Existuje veľké množstvo variantov a záleží najmä na tom, na akom povrchu najčastejšie chodíte. 


Movisan Kolagen II

Movisan Kolagen II Mesačné balenie

Výživový doplnok pre zdravé kĺby a chrupavky obsahujúce látky, ktoré dodajú pohybovému aparátu všetko, čo potrebuje. Obsahuje unikátny natívny kolagén typu II z morských zdrojov značky CalGo, ktorý vyniká väčšou vstrebateľnosťou v tele.

Pridať komentár

Sdílet

Témata článku:

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa