Nenechajte to na náhodu: Ako na samovyšetrenie prsníkov?

Nenechajte to na náhodu: Ako na samovyšetrenie prsníkov?

3 minúty čítanie 1118
Autor: Lenka Zajíčková

Rovnako, ako by muži mali raz mesačne venovať pozornosť samovyšetreniu semenníkov, je dôležité samovyšetrenie prsníkov pre ženy. Ako ho vykonávať, kedy, a čo by nás malo priviesť do čakárne odborníka?

Prečo je samovyšetrenie prsníkov dôležité

Samovyšetrenie prsníkov je výborný spôsob, ako lepšie poznať svoje telo a včas si všimnúť akékoľvek zmeny. Vďaka pravidelnej kontrole budete vedieť, čo je pre vás normálne, a rýchlejšie zareagujete, ak sa objaví niečo neobvyklé. V takom prípade určite nie je dobré vyčkávať – k odborníkovi sa vydajte hneď, keď sa vám bude zdať niečo zvláštne. Bola by škoda strácať čas, ktorý hrá veľkú rolu.

Kedy samovyšetrenie vykonávať?

Najlepšie je vykonávať samovyšetrenie pravidelne raz mesačne, ideálne dva až tri dni po skončení menštruácie, keď sú prsníky menej citlivé. Ženy po menopauze si môžu zvoliť ktorýkoľvek pevný deň v mesiaci. Samozrejme si nemusíte odškrtávať deň v kalendári. Ak ale budete vedieť, že máte každý prvý pondelok v mesiaci myslieť na samovyšetrenie prsníkov, bude to pre vás lepšie uchopiteľné.

Ako samovyšetrenie prebieha

Prehliadka pred zrkadlom:

Postavte sa pred zrkadlo s rukami pozdĺž tela. Pozrite sa na veľkosť, tvar a farbu prsníkov. Potom zdvihnite ruky nad hlavu a sledujte, či sa prsníky pohybujú rovnomerne a či sa niekde neobjavujú priehlbiny, začervenanie, zmeny kože alebo bradaviek.

Pohmat v ľahu:

Ľahnite si na chrbát, pod pravé rameno vložte zložený uterák, pravú ruku dajte za hlavu. Ľavou rukou krúživými pohybmi prehmatávajte pravý prsník, postupujte od vonkajšieho okraja smerom k bradavke. Prehmatajte tiež okolie podpazušia, oblasť nad prsníkmi smerom ku kľúčnej kosti a hornú časť hrudníka.

Pohmat v stoji:

Rovnaký postup zopakujte aj v sprche – voda a mydlo uľahčia pohyb prstov po pokožke.

Čo všetko môžete počas samovyšetrenia prsníkov cítiť?

V prvom rade je nutné vedieť, že prsia majú svoju štruktúru. Pod kožou nájdete svaly, samotné prsné tkanivo, tuk, väzivo a cievy. Neočakávajte preto, že by ste počas pohmatu mali cítiť len hladkosť. Všímajte si najmä hrudkovité a zatvrdnuté miesta. Sledujte ale aj zmeny tvaru a veľkosti prsníkov. Zamerajte sa na zmeny na koži, napríklad priehlbiny, začervenanie, drsnosť. Pozorujte zmeny na bradavkách – vtiahnutie, výtok, šúpanie kože. Vnímajte citlivosť, ktorú predtým nebolo cítiť.

Mnoho žien pri samovyšetrení prsníkov hľadá prípadnú hrčku a zabúda sa kvôli tomu zamerať na ďalšie prípadné zmeny – napríklad neprirodzene vtiahnutú kožu. 

Samovyšetrenie nie je len o prsiach – siahnite aj vedľa

Prsné tkanivo zasahuje aj do okolitých oblastí, napríklad do podpazušia a ku kľúčnej kosti. Na týchto miestach sa nachádza mnoho lymfatických uzlín a tkanív, ktoré je vhodné sledovať. Je preto dôležité prehmatať nielen samotné prsia, ale aj podpazušie, oblasť nad prsníkmi smerom ku kľúčnej kosti a hornú časť hrudníka. Týmto spôsobom lepšie poznáte celé okolie prsníkov a ľahko si všimnete, keď sa v týchto oblastiach niečo zmení.

Keď niečo nájdete

Ak objavíte niečo neobvyklé, nie je treba panikáriť. Dohodnite si kontrolu u svojho lekára, ktorý všetko odborne posúdi. Väčšina zmien býva bežná a neškodná, ale je dobré ich preveriť. A ak stále neviete, čo je a nie je normálne počas samovyšetrenia prsníka nájsť, spýtajte sa sestričiek v ordinácii hneď pri prvej návšteve, ktorú máte v pláne.

  • Samovyšetrenie je odporúčané vykonávať už od mladého veku, ideálne od dvadsiatich rokov. Vďaka pravidelnosti lepšie poznáte svoje telo a rýchlejšie si všimnete aj menšie rozdiely. Ženy nad štyridsaťpäť rokov majú hradené preventívne prehliadky, ktoré je vhodné pravidelne absolvovať.
  • Domáce samovyšetrenie prsníkov nie je vlastne stará vec – začalo sa propagovať až okolo 40. a 50. rokov 20. storočia. Do 19. storočia neexistoval žiadny systém či jednotný návod na to, ako a prečo samovyšetrenie vykonávať.
  • Približne 25 % problémov je odhalené práve vďaka samovyšetreniu doma – inak by sa na ne neprišlo včas. Ďalších niekoľko percent je dokonca odhalených úplnou náhodou, napríklad si žena všimne nerovnosť počas obliekania. 


Pridať komentár

Sdílet
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa